Cannabidiol do leczenia dziecięcej epilepsji-A Badanie przekrojowe

CBD epilepsja

Opis: Zainteresowanie stosowaniem kannabidiolu (CBD) w leczeniu padaczki wzrasta w ostatnich latach. Wydaje się jednak, że postawy lekarzy dotyczące stosowania CBD w leczeniu padaczki są podzielone, a dane na temat jego zastosowania klinicznego w codziennej praktyce nie są dostępne.

Cel: Poprawa wiedzy na temat obecnego stosowania CBD wśród europejskich lekarzy zajmujących się leczeniem dzieci i młodzieży z powodu padaczki.

Metody: Badanie przekrojowe z wykorzystaniem otwartego kwestionariusza internetowego dla lekarzy leczących dzieci lub nastolatków z powodu padaczki w ośmiu krajach europejskich w okresie od grudnia 2017 r. do marca 2018 r.

Wyniki: W badaniu wzięło udział stu pięćdziesięciu pięciu lekarzy. CBD jest coraz częściej wykorzystywane przez 45% (69/155) uczestników, leczących średnią (zakres) liczbę 3 (1-35) za pomocą CBD. Tylko 48% uczestników przepisujących CBD stosuje wyłącznie oczyszczone CBD w leczeniu dzieci i młodzieży z padaczką, pozostali stosują również preparaty zawierające delta9-tetrahydrokanabinol (THC). Zgłoszone dawki CBD wahają się od < 10 do 50 mg/kg masy ciała. Zarządzanie terapią CBD w zakresie monitorowania działań niepożądanych i dostosowywania terapii towarzyszącej różni się znacznie w zależności od uczestników. Głównym celem rozpoczęcia terapii CBD jest poprawa jakości życia pacjenta. Uczestnicy często otrzymują pytania dotyczące leczenia CBD, ale tylko 40% z nich może aktywnie sugerować CBD jako opcję leczenia. Spośród 85 uczestników, którzy obecnie nie stosują CBD w leczeniu padaczki, 70% rozważyłoby zastosowanie CBD, gdyby było to możliwe w ich kraju praktyki lub gdyby dano im możliwość zapoznania się z tą opcją leczenia.

Wnioski: CBD jest w coraz większym stopniu wykorzystywane przez lekarzy, ale indywidualne doświadczenia pozostają ograniczone. Istnieją bardzo zróżnicowane opinie na temat stosowania CBD w leczeniu padaczki u dzieci i młodzieży oraz bardzo zróżnicowane poglądy na temat sposobu zarządzania leczeniem CBD.

Słowa kluczowe: kannabidiol, kannabinoidy, CBD, dzieci, EEG, elektroencefalogram, padaczka, napad pdaczkowy

Kerstin A. Klotz,1,* Andreas Schulze-Bonhage,1 Victoria San Antonio-Arce,2 and Julia Jacobs1