Długotrwałe efekty leczenia Cannabidiolem w przypadku grupy Hippocampal Subfield Volumes u użytkowników marihuany

CBD depresja

Wprowadzenie: Przewlekłe używanie konopi indyjskich jest związane ze zmianami neuroanatomicznymi w hipokampie. Podczas gdy niekorzystny wpływ używania konopi indyjskich przypisuje się zazwyczaj 9-tetrahydrokanabinolowi, pojawiające się dowody przyrodnicze sugerują, że mariidiol (CBD) jest neuroprotekcyjny i może poprawić uszkodzenia mózgu związane z używaniem konopi indyjskich, w tym ochronę przed utratą objętości hipokampa. W ramach tego badania zbadano, czy długotrwałe podawanie CBD regularnym użytkownikom konopi indyjskich w obrębie społeczności może odwrócić lub zmniejszyć charakterystyczne dla hipokampa szkody związane z przewlekłym używaniem konopi indyjskich.

Materiały i metody: Osiemnaście osób regularnie stosujących marihuanę wzięło udział w 10tygodniowym, otwartym, pragmatycznym badaniu z codziennym podaniem doustnym 200 mg CBD, bez zmiany w zakresie wnioskowanego stałego stosowania marihuany. Uczestnicy zostali poddani ocenie w trakcie leczenia podstawowego i po leczeniu CBD z wykorzystaniem strukturalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Zautomatyzowana segmentacja wzdłużna hipokampa została przeprowadzona w celu oceny zmian objętościowych w całym hipokampie i w obrębie 12 podpól.

Wyniki: Nie zaobserwowano zmian w lewym lub prawym hipokampie jako całości. Jednakże objętość lewego kompleksu podpajęczynówkowego (parasubiculum, presubiculum i subiculum) zwiększyła się istotnie od linii podstawowej do po leczeniu (p=0,017 nieskorygowany) o 1,58% (Cohen’s d=0,63; 2,83% w parasubiculum). Osoby stosujące ciężką marihuanę wykazywały wyraźny wzrost w kompleksie lewego podkompleksu, głównie w obrębie przedpiersiówki i prawego rogówki (CA)1 w porównaniu z lżejszymi użytkownikami. Zależności między większym kompleksem prawej podkomory a całkowitą objętością hipokampa i wyższym stężeniem CBD w osoczu były widoczne, szczególnie u osób o dużej masie ciała.

Wnioski: Uzyskane wyniki sugerują, że CBD działa regenerująco na subpole subkomorowe i subpole CA1 u obecnych użytkowników konopi indyjskich, zwłaszcza tych, którzy są w większym stopniu narażeni na kontakt z konopiami indyjskimi przez całe życie. Podczas gdy replikacja jest wymagana w większym, kontrolowanym placebo badaniu, wyniki te potwierdzają ochronną rolę CBD przed strukturalnymi uszkodzeniami mózgu wynikającymi z przewlekłego używania konopi indyjskich. Ponadto wyniki te sugerują, że CBD może być przydatnym uzupełnieniem w leczeniu uzależnienia od konopi indyjskich i może mieć charakter terapeutyczny w przypadku szeregu zaburzeń klinicznych charakteryzujących się patologią hipokampową (np. schizofrenia, choroba Alzheimera i poważne zaburzenia depresyjne).

Słowa kluczowe: : CA1, marihuana, marihuana, konopie, subpola hipokampalne, hipokamp, subiculum

Camilla Beale,1 Samantha J. Broyd,1 Yann Chye,2 Chao Suo,2 Mark Schira,1 Peter Galettis,3,,4Jennifer H. Martin,3,,4 Murat Yücel,2 and Nadia Solowij1,,4,*