Konopie medyczne i kannabinoidy w reumatologii: gdzie jesteśmy teraz?

CBD artretyzm

Streszczenie

Wprowadzenie: Klinicyści zajmujący się leczeniem bólu mogą w końcu włączyć marihuanę lub produkty z nią związane do swojego zbrojowni terapeutycznej, ponieważ coraz więcej krajów zatwierdziło je do łagodzenia bólu.

Pomimo szeregu korzyści przypisywanych właściwościom przeciwbólowym, przeciwzapalnym i immunomodulacyjnym kannabinoidów, nadal istnieją znaczne obszary niepewności co do ich stosowania w wielu dziedzinach medycyny.

Biosynteza i inaktywacja kannabinoidów jest regulowana przez złożony system sygnalizacji receptorów kannabinoidowych, endokannabinoidów (endogennych ligandów receptorów kannabinoidowych) i enzymów, z różnorodnymi interakcjami z układami neuroendokrynologicznymi i immunologicznymi.

Obszary objęte badaniem: Dokonano przeglądu badań przeprowadzonych w trakcie rozwoju klinicznego konopi indyjskich i produktów leczniczych dla konopi indyjskich w reumatycznych chorobach ogólnoustrojowych, podkreślając aspekty, które naszym zdaniem są istotne dla praktyki klinicznej.

Opinia eksperta: Rosnąca opinia publiczna, dążąca do legalizacji stosowania konopi indyjskich w przewlekłym bólu i różnych schorzeń reumatologicznych, sprawia, że konieczne są programy edukacyjne, które modyfikują obawy i powszechne uprzedzenia związane z tym tematem w środowisku medycznym poprzez zwiększenie zaufania.

Konieczne są szersze badania podstawowe i kliniczne nad mechanizmami i użytecznością kliniczną konopi indyjskich i ich pochodnych w różnych chorobach oraz ich długofalowymi skutkami ubocznymi.

1Rheumatology Unit, ASST Fatebenefratelli-Sacco, University of Milan , Milan , Italy.2Rheumatology Unit, Internal Medicine Department, ASST Settelaghi, Ospedale Di Circolo – Fondazione Macchi , Varese , Italy.3Rheumatology Unit, University of Messina , Messina , Italy.4Rheumatology Unit, AOU Pisana , Pisa , Italy.5Department of Internal Medicine and Medical Specialities, Rheumatology Unit, Sapienza University of Rome , Rome , Italy.6Rheumatological Clinic, Università Politecnica delle Marche , Jesi , Ancona , Italy.7Rheumatology Unit, P-Dettori Hospital Tempio Pausania , Tempio Pausania , Italy.8Internal Medicine H, Tel Aviv Sourasky Medical Center , Tel Aviv Israel.9Department of Internal Medicine 1, Klinikum Saarbrücken , D-66119 Saarbrücken , Germany.

Marihuana, SLE, mariidiol, układ endokannabinoidowy, fibromyalgia,reumatoidalne zapalenie stawów, tetrahydrokanabinol (THC)