Zmiany w używaniu, narażeniu i postrzeganiu zdrowia po legalizacji rekreacyjnego używania konopi indyjskich przez osoby dorosłe w Kalifornii: prospektywne badanie obserwacyjne

  CBD/THC

Kathleen Gali 1, Sandra J Winter 1, Naina J Ahuja 1, Erica Frank 2, Judith J Prochaska 3

Affiliations expand
PMID: 33579324 DOI: 10.1186/s13011-021-00352-3

Streszczenie

Wprowadzenie: Większość stanów USA zalegalizowała marihuanę do celów medycznych i/lub rekreacyjnych. W 6-miesięcznym prospektywnym badaniu obserwacyjnym badaliśmy zmiany we wzorcach używania konopi indyjskich przez osoby dorosłe oraz w postrzeganiu zdrowia po rozszerzeniu legalizacji używania konopi indyjskich z celów medycznych na rekreacyjne w Kalifornii.

Metody

Respondenci należeli do rejestru WELL for Life Uniwersytetu Stanforda, internetowej kohorty dorosłych z północnej Kalifornii. Ankiety podawano online w ciągu 10 dni przed stanową legalizacją rekreacyjnego użytkowania (1/1/18) oraz 1 miesiąc (2/1/18-2/15/18) i 6 miesięcy (7/1/2018-7/15/18) po zmianie polityki stanowej. Ankiety online oceniały zgłoszone przez siebie używanie konopi indyjskich w ciągu ostatnich 30 dni, narażenie na używanie konopi indyjskich przez innych oraz postrzeganie zdrowia w odniesieniu do używania konopi indyjskich. Modele regresji logistycznej i uogólnione równania szacunkowe (GEE) badały związki między cechami uczestników a używaniem konopi indyjskich przed 1 miesiącem i 6 miesięcy po legalizacji.

Wyniki

Badana grupa (N = 429, 51% kobiet, 55% osób rasy białej niehiszpańskiej, średnia wieku = 56 ± 14,6 lat) w 58% głosowała za legalizacją przez państwo rekreacyjnego używania konopi indyjskich, 26% było przeciw, a 16% wstrzymało się od głosu. Używanie konopi indyjskich w ciągu ostatnich 30 dni istotnie wzrosło od okresu przed legalizacją (17%) do 1 miesiąca po legalizacji (21%; iloraz szans (OR) = 1,28, p = .01) i utrzymywało się na poziomie wyższym niż przed legalizacją w ciągu 6 miesięcy po legalizacji (20%; OR = 1,28, p = .01). Narażenie na używanie konopi indyjskich przez innych w ciągu ostatnich 30 dni nie zmieniło się istotnie w czasie: 41% przed legalizacją, 44% 1 miesiąc po legalizacji (OR = 1,18, p = .11) i 42% 6 miesięcy po legalizacji (OR = 1,08, p = .61). Postrzeganie korzyści zdrowotnych wynikających z używania konopi indyjskich wzrosło w okresie od okresu przed legalizacją do 6 miesięcy po legalizacji (OR = 1,19, p = .02). Młodsze osoby dorosłe, osoby z niższym wykształceniem oraz osoby zgłaszające w przeszłości depresję częściej zgłaszały niedawne używanie konopi indyjskich przed i po legalizacji. Inne choroby psychiczne były związane z używaniem konopi indyjskich tylko w okresie po legalizacji. W wieloczynnikowej analizie GEE skorygowanej o cechy socjodemograficzne i rozpoznania, preferowanie legalizacji oraz interakcja czasu i pozytywnego postrzegania zdrowia były związane z większym prawdopodobieństwem używania konopi indyjskich.

Wnioski

Zalegalizowanie rekreacyjnego używania konopi indyjskich wiązało się z większym deklarowanym przez badanych używaniem tego narkotyku w ciągu ostatnich 30 dni po legalizacji oraz z bardziej pozytywnym postrzeganiem zdrowia w kontekście używania konopi indyjskich. Przyszłe badania są potrzebne, aby przeanalizować długoterminowe postrzeganie i wzorce zachowań po legalizacji rekreacyjnego używania konopi indyjskich, zwłaszcza wśród osób z chorobami psychicznymi.

Słowa kluczowe: Konopie indyjskie; Legalizacja; Marihuana; Postrzeganie

Ważny artykuł: Medyczna marihuana: Walidacja waporyzatorów in vitro w celu zbadania bezdymnego przyjmowania marihuany