Przezskórny kannabidiol zmniejsza stan zapalny i zachowania związane z bólem w modelu zapalenia stawów/artretyzmu u szczurów

CBD artretyzm

WPROWADZENIE:
Obecne leczenie artretyzmu (zapalenia stawów) często wywołuje skutki uboczne, które można przypisać związkom aktywnym, jak również drogę podania. Kannabidiol (CBD) łagodzi stany zapalne i ból bez skutków ubocznych, ale CBD jest hydrofobowy i ma słabą biodostępność w jamie ustnej. Stosowanie miejscowe pozwala uniknąć podawania leków żołądkowo-jelitowych, pierwszego przejścia metabolizmu, zapewniając bardziej stałe poziomy w osoczu.

METODY:
W pracy badano skuteczność transdermalnego CBD w redukcji stanu zapalnego i bólu, oceniając wszelkie działania niepożądane w modelu stawu kolanowego wywołanego adiuwanem Freunda. Żele CBD (0,6, 3,1, 6,2 lub 62,3 mg/dobę) stosowano przez 4 kolejne dni po indukcji artretyzmu – zapalenia stawów. Zmierzono obwód stawów i inwazję komórek immunologicznych w sekcjach histologicznych w celu określenia stopnia zaawansowania stanu zapalnego. Opóźnienie odstawienia pępka (PWL) w odpowiedzi na szkodliwą stymulację cieplną określało uczulenie nocyceptywne, a zachowanie poszukiwawcze określało poziom aktywności zwierzęcia.

WYNIKI:
Pomiar stężenia CBD w osoczu poprzez absorpcję przezskórną wykazał liniowość z dawkami 0,6-6,2 mg/dobę. Przezskórny żel CBD istotnie zmniejszył obrzęk stawów, ocenił postawę kończyn jako ocenę samoistnego bólu, nacieku komórek immunologicznych i pogrubienia błony maziowej w sposób zależny od dawki. PWL powróciło do poziomu bliskiego poziomowi wyjściowemu. Analiza immunohistochemiczna rdzenia kręgowego (CGRP, OX42) i zwoju grzbietowego korzenia (TNFα) wykazała zależne od dawki zmniejszenie prozapalnych biomarkerów. Wyniki wykazały, że dawki skuteczne to 6,2 i 62 mg/dobę. Zachowanie eksploracyjne nie zostało zmienione przez CBD, co wskazuje na ograniczony wpływ na wyższą czynność mózgu.

WNIOSKI:
Dane te wskazują, że miejscowe zastosowanie CBD ma potencjał terapeutyczny do łagodzenia zachowań związanych z bólem stawów i artretyzmem bez widocznych skutków ubocznych.

1Department of Pharmaceutical Sciences, University of Kentucky College of Pharmacy, Lexington, KY, 40536-0082, USA.2Department of Physiology, University of Kentucky College of Medicine, Lexington, KY, 40536-0298, USA.

Free PMC Article