Tłumienie wczesnofazowego artretzymu przez cannabidiol zapobiega bólowi i uszkodzeniu nerwów w chorobie zwyrodnieniowej stawów u szczurów.

CBD artretyzm

Streszczenie

Choroba zwyrodnieniowa stawów artretyzm (OA) jest wieloczynnikową chorobą stawów, która obejmuje zwyrodnienie stawów, okresowe stany zapalne i obwodową neuropatię. Cannabidiol (CBD) jest nieuforią produkującą składnik konopi indyjskich, który może złagodzić ból. Celem pracy było określenie, czy CBD jest antynocyceptywny w OA i czy zahamowanie zapalenia przez CBD może zapobiec rozwojowi bólu OA i neuropatii stawów.

Zapalenie kości i stawów wywołane zostało u samców szczurów Wistar (150-175 g) przez śródstawowe wstrzyknięcie monooctanu sodu (MIA; 3 mg). W 14. dobie (ostatni etap OA), przy użyciu elektrofizjologii in vivo oceniano mechaniczną wrażliwość stawów, natomiast zachowanie bólowe mierzono za pomocą algesiometrii von Freya i dynamicznej niezdolności do pracy. W celu zbadania ostrego stanu zapalnego stawów, przepływu krwi i handlu leukocytami zmierzono w pierwszym dniu po MIA. Mielinizacja nerwów stawowych została obliczona na podstawie analizy współczynnika G.

Oceniono terapeutyczne i profilaktyczne działanie obwodowej CBD (100-300 μg). W końcowej fazie artretyzmu, CBD w zależności od dawki, zmniejszył aferentną szybkość wypalania stawów, a także podniósł próg odstawienia i nośność masy ciała (P < 0,0001; n = 8). Ostre, przejściowe zapalenie stawów zostało zredukowane przez miejscowe leczenie CBD (P < 0,0001; n = 6). Profilaktyczne zastosowanie CBD zapobiegło rozwojowi bólu stawów wywołanego przez MIA w późniejszych punktach czasowych (P < 0,0001; n = 8), a także okazało się neuroprotekcyjne (P < 0,05; n = 6-8).

Przedstawione dane wskazują, że miejscowe podanie CBD zablokowało ból artretyczny. Profilaktyczne leczenie CBD zapobiegło późniejszemu rozwojowi bólu i uszkodzeniu nerwów w tych stawach OA. Wyniki te sugerują, że CBD może być bezpiecznym, przydatnym sposobem leczenia bólu neuropatycznego stawów OA.

Free PMC Article

Philpott HT1, OʼBrien M, McDougall JJ.
Departments of Pharmacology and Anaesthesia, Pain Management and Perioperative Medicine, Dalhousie University, Halifax, NS, Canada.