Tłumienie stanu zapalnego we wczesnej fazie przez cannabidiol zapobiega bólowi i uszkodzeniu nerwów w chorobie zwyrodnieniowej stawów u szczurów.

CBD ból

Choroba zwyrodnieniowa stawów (OA) jest wieloczynnikową chorobą stawów, która obejmuje zwyrodnienie stawów, okresowe stany zapalne i obwodową neuropatię. Cannabidiol (CBD) jest nieuforią produkującą składnik konopi indyjskich, który może złagodzić ból. Celem pracy było określenie, czy CBD jest antynocyceptywny w OA i czy zahamowanie zapalenia przez CBD może zapobiec rozwojowi bólu OA i neuropatii stawów. Zapalenie kości i stawów wywołane zostało u samców szczurów Wistar (150-175 g) przez śródstawowe wstrzyknięcie monooctanu sodu (MIA; 3 mg). W 14. dobie (ostatni etap OA), przy użyciu elektrofizjologii in vivo oceniano mechaniczną wrażliwość stawów, natomiast zachowanie bólowe mierzono za pomocą algesiometrii von Freya i dynamicznej niezdolności do pracy. W celu zbadania ostrego stanu zapalnego stawów, przepływu krwi i handlu leukocytami zmierzono w pierwszym dniu po MIA. Mielinizacja nerwów stawowych została obliczona na podstawie analizy współczynnika G. Oceniono terapeutyczne i profilaktyczne działanie obwodowej CBD (100-300 μg). W końcowej fazie OA, CBD w zależności od dawki, zmniejszył aferentną szybkość wypalania stawów, a także podniósł próg odstawienia i nośność masy ciała (P < 0,0001; n = 8). Ostre, przejściowe zapalenie stawów zostało zredukowane przez miejscowe leczenie CBD (P < 0,0001; n = 6). Profilaktyczne zastosowanie CBD zapobiegło rozwojowi bólu stawów wywołanego przez MIA w późniejszych punktach czasowych (P < 0,0001; n = 8), a także okazało się neuroprotekcyjne (P < 0,05; n = 6-8). Przedstawione dane wskazują, że miejscowe podanie CBD zablokowało ból OA. Profilaktyczne leczenie CBD zapobiegło późniejszemu rozwojowi bólu i uszkodzeniu nerwów w tych stawach OA. Wyniki te sugerują, że CBD może być bezpiecznym, przydatnym sposobem leczenia bólu neuropatycznego stawów OA.

Słowa kluczowe: Kannabinoidy, choroba zwyrodnieniowa stawów, ból, neuropatia, stan zapalny

Holly T. Philpott, Melissa O’Brien, and Jason J. McDougall*